سیاهچاله-ذهنی-قوی-تر-شو

سلام دوست خوبم. در این مقاله از وبسایت انگیزشی قوی تر شو  قصد داریم شمارو با سیاهچاله های ذهنی و موانع ذهنی که سد راه موفقیت هستند  آشنا کنیم

احتمال دارد و شاید الان کمی نسبت به خودتان سردرگم و بی اعتماد باشید.اصلا نگران نباشید.یکی از بهترین تجربیات زندگی ،همین است.

آنچه در این مقاله می خوانید، به شما نمی گوید که سخت تر کار کنید، بلکه می گوید  سخت تر تلاش کنید.

مایکل جردن ، پرافتخارترین بازیکن تاریخ بسکتبال جهان ، بیشتر از ۹۰۰۰ پرتاب  توپ را از دست داد ، در ۳۰۰ بازی باخت و بیشتر از ۲۶ بار بهترین موقعیت پیروزی تیم اش را خراب کرد…

و او با کمال تعجب  دلیل موفقیت اش را هم همین می داند !

» بابک بختیاری،  کار آفرین و مخترع بستنی های آیس پک ،  پس از ۴  بار متوالی تجربه ورشکستگی در زندگی اش با ۲۰۰ میلیون تومان بدهی مالی، آیس پک را راه اندازی کرد!

» توماس ادیسون، مخترع لامپ، پس از  ۱۰۰۰۰ آزمایش نا موفق، بلاخره در آخرین آزمایش موفق شد لامپ را اختراع کند.

آیا این افراد دیوانه بودند که پس از این همه بد بیاری و شکست خوردن و مسخره شدن و … همچنان ادامه دادند؟ آیا آنها نمی توانستند تسلیم شوند و با خودشان بگویند ‘شاید اصلا من برای بازی بسکتبال ساخته نشده ام و باید بروم سراغ یکچیز دیگر…’ ‘شاید اصلا من باید کارمند جایی  بشم…’ ‘شاید اختراع لامپ فراتر از دانسته های من باشدپس بیخیال…’؟

اما هیچکدام تسلیم نشدند؛

در واقعیت هم همینطور است. شما فقط نام آنهایی را به خاطر می آورید که تسلیم نشدند. آنهایی که تسلیم شدند، هیچکس نام آنها را به خاطر ندارد. هیچکس نمی خواهد نام بازنده ها را به خاطر بسپارد… حتی شما.

انگیزشی

انگیزشی

نور پدیده ای عجیب و  شگفت انگیز است.

 نوربا سرعتی حدود ۳۰۰۰۰۰۰۰۰ متر بر ثانیه حرکت می کند و ساختاری ذره ای و هم موجی دارد، یعنی ساختار ذره ای و موجی آن باعث می شود از منافذ اشیایی پارچه و کاغذ هم عبور کند در حالی که جرمی ندارد.

اما، این پدیده شگفت انگیز، زمانی که به یک سیاه چاله میرسد، درون آن جذب می شود و برای همیشه گم می شود. ذره نوری که از سریع ترین پدیده در حال حرکت این دنیاس، توسط یک سیاهچاله عمیق و تاریک بلعیده میشود.

این یک واقعیت فیزیکی است !

نه تنها نور، بلکه هر جسم و شی ای که جرم داشته باشد، توسط سیاه چاله ها بلعیده می شود.

اینکه چه اتفاقی درون سیاه چاله ها بر سر این اجرام می آید، هیچ دانشمندی  نمی داند. اما همه می دانند، آنها دیگر به مقصدشان نخواهند رسید…

نه فقط در دنیای ستاره شناسی، بلکه در دنیای عادی  ما نیز این سیاه چاله ها وجود دارند. اما آنها نه تاریک هستند، نه سیاه هستند و نه ساکت ؛ این سیاه چاله ها در جایی در گوشه ذهن ما مخفی شده اند تا به محض پدیدار شدن اراده، انگیزه در ما آنها را ببلعند!

آیا شما فکر می کنید این سیاه چاله ها در ذهن شما وجود ندارند؟

خب، بزارید امتحان کنیم. با خودتان فکر کنید : آخرین باری که یک ایده عالی به ذهن تان رسید کی بود؟ شور و اشتیاقی برای انجام آن داشتید و یا برای یک هدف مهم در حال تلاش کردن بودید، با اینکه چند بار شکست خوردید اما فکر کردن به هدف باعث می شد ادامه دهید.اما پس از مدتی کوتاه که می گذشت ، بدون آنکه متوجه شوید که واقعا چرا، دست از تلاش برداشتید…

دیگر ادامه ندادید… و چه بر سر هدفتان، رویا یتان و اشتیاقتان آمد؟ برای همیشه در سیاه چاله ذهن تان ناپدید شدند

می دانید چه افرادی بیشتر در دام سیاه چاله های ذهنی می افتند؟

جواب تمام آنهایی که هدف و رویایی بزرگ در زندگی دارند.

 افرادی که می خواهند  وضع موجود را بهتر کنند. آنهایی که یک زندگی بهتر  می خواهند، حتی شمایی که در حال خواندن این مقاله هستید…

سیاه چاله های ذهن تان، منتظر هدف شما ، رویا و شور و اشتیاق شما هستند تا بتوانند سیر شوند، اگر آنها را سیر کنید، گرسنه تر خواهد شد و روز به روز اهداف و رویاهای بیشتری از شما خواهند بلعید.

چطور راه سیاه چاله های ذهنی را مسدود کنیم؟

مسدود کردن یا از بین بردن سیاه چاله های ذهنی به مراتب ساده تر از نابود کردن سیاه چاله های کهشکانی است… و یک راهی وجود دارد،  و آن آگاهی و تغییر مسیر است!

شما اگر بدانید این سیاه چاله ها و موانع ذهنی کجا هستند،  به چه شکلی هستند، چطور میتوانند شما را فریب دهند تا به سمت آنها جذب شو ید، احتمال اینکه در دام آنها گرفتار نشوید بالا می رود.

نور هم اگر در مسیر و مدار  سیاه چاله قرار نگیرد،  هرگز در دامش گرفتار نخواهد شد…

 این مقاله قرار است شما را با ۵ سیاهچاله خطرناک و مشهور ذهنی و به عبارت دیگر موانع ذهنی آشنا کند.

در ادامه شما با ۵ نوع از سیاه چاله هایی که روزانه هزاران ایده، رویاه، فکر زیبا و آینده درخشان افراد را می بلعند آشنا خواهید شد. البته  شاید بعضی از آنها برایتان خیلی آشنا به نظر برسند زیرا این سیاه چاله ها معروف ترین هستند.

آماده یک ماجراجویی عمیق و  تمام عیار در ذهن تان هستید؟فقط به خواندن ادامه دهید…

فرض کنید هدفی برای خودتان تعیین کردید مثلا که ظرف چند ماه مبلغی را به عنوان پس انداز  در حسابتان کنار بگذارید.

شما این کار را هر روز انجام می دهید و برایتان اصلا سخت نیست. این روند ادامه پیدا می کند تا اینکه پس از چند هفته که می‌گذرد،  ناگهان افکاری به ذهن تان خطور می کنند، افکاری که سیاه چاله های ذهنی نام دارند.

این افکار تنها یک هدف دارند : شما را از ادامه دادن منصرف می کنند… برای همین تمام شور و اشتیاق و هدف های بزرگتان را  خورد می کنند. این افکار، به صورت زیر هستند :

سیاهچاله ( موانع ذهنی) شماره ۱ | «من که توان / قدرت کافی را ندارم…»

می خواهید در مسابقات ورزشی مورد علاقه تان شرکت کنید.

هر روز سخت تلاش می کنید،هر روز سخت تمرین می کنید و  به خودتان سخت می گیرید، با اینکه هنوز نتایج دلخواهتان را به چشم نمی بینید اما  یقین می دانید تلاش شما بی ثمر نخواهد بود.

اما ناگهان یک فکری به ذهنتان می رسد… “من توانایی شرکت در این مسابقات را ندارم…” ، “من به اندازه کافی خوب نیستم…” ، “ من برای اینکار ساخته نشده ام…” ” دیگران از من بهتر تمرین می کنند…” و غیره. در همان لحظه  است که همه چیز تمام می شود !

ذوق و شوقی که برای موفقیت داشتید، نابود می شوند و شما دیگر علاقه ای به ادامه مسیری که تصمیم گرفته بودید ادامه دهید را ندارید.

شاید به اندازه رقیبت تان بهتر بازی نکنید

شاید به اندازه کافی تجربه نداشته باشید؛ اما این ها دلایل خوبی برای منصرف شدن از ادامه مسیر نیستند.(و بیشتر شبیه بهانه هستند)

هر زمانی که این  افکار که عرض کردم  به ذهن تان رسید، آگاه باشید  که شما در حال نزدیکی به یک سیاه چاله هستید، هرچقدر بیشتر راجع به آن افکار ، فکر  کنید، بیشتر وارد آن خواهید شد و خروج از آن سخت تر خواهد شد.

پس، در چنین شرایطی فقط به این جمله که من بهتون می گم فکر کنید : چرا این مسیر را شروع به پیمودن کردید؟ دلیلتانبرای شروع کردن این مسیر چه بود؟

سیاه چاله (موانع ذهنی)  شماره ۲ | «من قبلا شکست خورده ام…»

فرض کنید اضافه وزن دارید و میخواهید رژیم بگیرید؛ شرایط سخت خورد و خوراک را قبول کردید و با ذوق فراوان برای رسیدن به وزن دلخواه تان تلاش می کنید.

اما در اواسط مسیرتان منصرف می شوید… چرا؟؟؟

 چون فکری به ذهن تان رسیده “من قبلا چندبار رژیم گرفتم  و موفق نشدم…” “قبلا هم این کار رو کردم و  شکست خوردم…” “چندین بار شکست خوردم پس این بار هم شکست می خورم…” و ناگهان تمام تصاویر از ذهن تان محو می شوند.

یادتان باشد!

تمام افراد موفقی که امروز اطرافتان می بینید، بدون شکست خوردن  به این جایگاه نرسیدند. آنها تا زمانی که شکست نخورده بودند نمی دانستند مسیر صحیح کدام است و شکست آنها چراغ راهنمای مسیر آنها بود!

اگر در قبلا شکست خوردید، در گذشته هم این  شکست ثبت شده. چرا آنرا می خواهید آنرا  به زمان حال  بیاورید؟ بگذارید همانجا بماند

سیاه چاله (موانع ذهنی) شماره ۳ |  خیلی سخته……»

البته که سخته !

مطمئن باشید اگر یک زندگی خوب، درآمد خوب، روابط دوستانه عالی و … بدست آمدنش آسان بود، همه آنها را بدست آورده بودند. اما نگاهی به اطرافتان بیاندازید.

 چند نفر زندگی خوبی دارند که رضایت دارند؟

یادتان باشد، سخت بودن به معنی غیرممکن بودن نیست ! اگر سخت است، معنایش این است شما باید نتایجی که دیگر مردمان از به دست آوردن آن محروم هستند را با تلاش و تحمل سختی مسیر به دست آورید.

هر زمانی این فکر به ذهن تان رسید که  “سخته…” یا “بیخیالش شو…”   به آن اهمیت ندهید ، در عوض به خودتان تلقین کنید سخت تر از این هم باشد، انجام خواهم داد و مطمئن باشید از عهده آن برخواهید آمد

سیاه چاله (موانع ذهنی) شماره ۴ | «اطرافیانم درکم نمی کنند و نخواهند کرد…»

یکی ازمهیب ترین چالش های ذهنی،  این مورد است !

اکثرما انسان ها به اشتباه،  برای دیگران زندگی می کنیم. لباس هایی می پوشیم که دیگران خوششان می آیند، حرف هایی میزنیم که دیگران دوست دارند بشنوند، می خودهیم کارهایی کنیم که دیگران دوست دارند ببینند… و این یعنی نداشتن و عدم استقلال شخصیتی!

میخواهید تغییری در زندگی تان ایجاد کنید، اما یک فکری در سرتان در حال چرخش است : دوستات پس چی ؟ راجع به تو چی فکر میکنن؟ اینکارو نکن…

این یعنی مرگ  و نابودی تغییر کردن، فقط به خاطر فکر یا حرف دوستان و  دیگران.

این یعنی قتل رویاهای بزرگتان به خاطر  نظرات و افکار دیگران… آیا ارزشش را دارد؟ ما در وبسایت قوی تر شو  قبلا گفتیم یکی از اهدافمان این است که کمک کنیم شما به رویا هایتان برسید و این مورد شماره چهار مهم ترین مورد از موانع ذهنی بود که ما توانستیم جهت اگاه کردن شما و جلوگیری از به هدر رفتن رویاهایتان برایتان انجام دهیم. قدر این ها را بدانید و از آنها در زندگیتان استفاده کنید.

زندگی شما ۱۰۰ درصد متعلق به شماست.

این شما هستید که باید تصمیم بگیرید چه زندگی ای می خواهید  داشته باشید. نه دیگران و نه دوست و آشنا  ! پس زندگی خودتان را خودتان و برای خودتان بسازید.

 

عکس انگیزشی2

عکس انگیزشی۲

 

سیاه چاله (موانع ذهنی) شماره ۵ | «هنوز وقت دارم…»

این مورد از قوی ترین و پنهانی ترین سیاه چاله های ذهنی است

ایده ای در سر دارید و میخواهید اجرایش کنید، بر روی کاغذ تمام موارد را مینویسید . اما وقتی نوبت به عمل میرسد… با خودتان فکر می کنید هنوز فرصت هست… وقت خیلی زیاده… بعدا…از روز شنبه…

آیا شما فکر می کنید این بعدا که شما می گویید یعنی فردا؟ یعنی پس فردا؟ هفته بعد؟ ماه بعد؟ سال بعد؟ نه ! این بعدا شما یعنی هرگز !

اگر در دام این سیاه چاله و موانع ذهنی گرفتار شوید، یعنی ایده ای که داشتید برای همیشه به فراموشی سپرده خواهد شد… هیچوقت دیگر فکر آن به سراغتان نخواهد آمد و اگر هم بیاید به بهانه پیدا کردن یک ایده بهتر. چون ایده قبلی که اجرا نکردید دیگر منسوخ شده.

آگاه باشید،

 هروقت احساس کردید می خواهید کار مهمی انجام  دادنش را به بعد موکول کنید، بدانید در حال گرفتار شدن در دام سیاه چاله ای عمیق و  تاریک هستید که شاید دیگر هیچوقت ایده ای که داشتید و به آن امیدوار بودید را نبینید.   حالا دیگر ۵ سیاهچاله را شناخته اید. نظر خودرا زیر همین مقاله برایمان بنویسید.

نویسنده مقاله : ابراهیم تنها / Ebrahim Tanha

پیشنهاد می کنم این مقاله را هم بخوانید:

۱۳ درس موفقیت در زندگی از کتابِ آرنولد شوارتزنگر اسطوره دنیای بدنسازی و بازیگری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این فیلد را پر کنید
این فیلد را پر کنید
لطفاً یک نشانی ایمیل معتبر بنویسید.
شما برای ادامه باید با شرایط موافقت کنید

فهرست